Znam problemy stalowowolskich rodzin, wiem ile kosztuje utrzymanie dzieci

Znam problemy stalowowolskich rodzin, wiem ile kosztuje utrzymanie dzieci

Znam problemy stalowowolskich rodzin, wiem ile kosztuje utrzymanie dzieci

– Jestem mężem i ojcem dwóch synów. Dlatego znam problemy stalowowolskich rodzin, wiem ile kosztuje utrzymanie dzieci. Wiem jak wielki wyzwaniem jest dla Stalowej Woli jest wsparcie dla rodzin. Dzisiaj Stalowa Wola nie jest niestety miastem przyjaznym rodzinie, brakuje narzędzi wsparcia dla rodzin –  tymi słowami Lucjusz Nadbereżny rozpoczął prezentacje drugiego fundamentu programu samorządowego i zapowiedział wdrożenie konkretnych rozwiązań wspierających stalowowolskie rodziny.

Lucjusz Nadbereżny– Składam bardzo mocną deklarację, że w przyszłej kadencji samorządu powstanie w Stalowej Woli nowy żłobek i nowe przedszkole jako kompleks usług opiekuńczo- edukacyjnych wraz całą infrastrukturą sportową, z basenem. Dzisiaj w Stalowej Woli mamy tylko jeden miejski żłobek, w którym oczywiście brakuje miejsc. Podobnie w naszych przedszkolach. Próbowaliśmy jako Klub Radnych PiS w tej kadencji wprowadzić zadanie budowy przedszkola z funkcją żłobkową do budżetu miasta jednak prezydencka koalicja rządząca była temu przeciwna. Jeżeli zostanę prezydentem to ta inwestycja zostanie zrealizowana – zapowiedział zdecydowanie kandydat. – Ponadto do przedszkoli wrócą bezpłatne zajęcia dodatkowe: rytmika, język angielski, zajęcia logopedyczne. Wprowadzę również programy profilaktyki zapobiegające próchnicy i innym problemom stomatologicznym. Programy te będą realizowane w naszych przedszkolach i szkołach podstawowych – oznajmił Nadbereżny.

Kolejnym działaniem wspierającym rodziny ma być stworzony na potrzeby promocji rodzicielstwa Fundusz Demograficzny. Ta konkretna pomoc finansowa ma trafić do rodziców, którzy przynajmniej od 2 lat zamieszkują na terenie Stalowej Woli.

– Z raportu śmieciowego, bardzo precyzyjnie okręcającego liczbę mieszkańców naszego miasta wynika, że na terenie Stalowej Woli zamieszkuje niecałe 50 tysięcy. To oznacza masową emigrację młodego pokolenia i zakładanie rodzin poza Stalową Wolą. Musimy wdrożyć działania promujące rodzicielstwo, które będą zachęcać młode osoby do zakładania rodzin w Stalowej Woli. Płacimy stypendia akademickie dla studentów, którzy chcą tutaj studiować. Na podobnej zasadzie stworzę Fundusz Demograficzny pochodzący z dywidendy naszych spółek miejskich. Każde nowonarodzone dziecko, którego rodzice zamieszkują co najmniej od 2 lat na terenie Stalowej Woli otrzyma samorządowe becikowe tzw. „wózkowe” – nakreślił Nadbereżny.

Kandydat na prezydenta zapowiedział również program dla rodzin wielodzietnych w formie bonów, które będą do wykorzystania np. na przedszkole, stołówkę, zakup podręczników.

– Takie bony będą konkretną pomocą finansową dla stalowowolski rodzin wielodzietnych. Wprowadzona niedawno Karta Dużej Rodziny 3+ nie posiada w swoim zakresie takiego wsparcia, sprowadza się jedynie do dodatkowego kalendarzyka w i tak już pustym portfelu rodzin wielodzietnych. Ponadto rodziny wielodzietne będę posiadały ulgi na usługi komunalne świadczone przez spółki miejskie – doprecyzował Lucjusz Nadbereżny.

Lucjusz NadbereżnyZdaniem ubiegającego się o urząd poprawić należy też infrastrukturę zabawowo-rekreacyjną dla dzieci i młodzieży. Dlatego Nadbereżny zapowiedział, że wraz ze Spółdzielnią Mieszkaniową wybudowę centralny plac zabaw, jako miejsce bezpiecznej i komfortowej zabawy dla najmłodszych dostosowany również do dzieci niepełnosprawnych. Zrealizowany zostanie projekt parku wodnego czynnego w okresie wakacyjnym. Innym ważnym elementem zabawy, ale i też edukacji ma być stworzone miasteczko ruchu drogowego.

Metodą na zatrzymanie młodych w Stalowej Woli ma być budowa bloków trzech czynszowych, w których miejsce znajdzie 100 rodzin. To wyjście naprzeciw ogromnej potrzebie budownictwa komunalnego i socjalnego.

– W kadencji samorządu 2014-2018 powstaną 3 bloki czynszowe dla 100 rodzin. Jak będzie wyglądała ta inwestycja? Prowadzić ją będzie spółka miejska, która aportem dostanie nieruchomość, na której będzie prowadzona ta inwestycja. Bloki będą budowane za pomocą preferencyjnego kredytu, z dopłatą rządową do budownictwa komunalnego, bo taki program rządowy istnieje, a my jako Stalowa Wola z niego nie korzystamy. Czynsz w tych blokach będzie się wahał między 500 a 800zł w zależności od metrażu mieszkania. Natomiast po 20 latach regularnej spłaty będzie możliwość wykupu mieszkania – zaznaczył.

Innym programem wspierającym budownictwo ma być program „Kupuj i mieszkaj w Stalowej Woli”.

– Program ten będzie oparty na prostej zasadzie. Deweloper lub osoba prywatna, która będzie chciała wybudować dom jednorodzinny czy blok, będzie zwolniona na 10 lat z podatku od nieruchomości. To kolejne wyjście naprzeciw tym, którzy chcą inwestować. To ogromna zachęta dla naszych inwestorów oraz inwestorów zewnętrznych – mówił Nadbereżny.

Na zakończenie kandydat jeszcze raz podkreślił, że priorytetem jego prezydentury będzie zatrzymanie młodych ludzi w Stalowej Woli poprzez konkretne sposoby wsparcia stalowowolskich rodzin.

– Jako młody człowiek, który ma młodą rodzinę – dwóch wspaniałych synów – będę wspierał stalowowolskie rodziny i na każdym kroku, każdą możliwą pomoc również rządową, każdy możliwy program wykorzystam dla dobra i rozwoju Stalowej Woli. Dzisiaj jako miasto stoimy na progu zapaści demograficznej, musimy podjąć działania, które będą promować rodzicielstwo, które będą wspierać rodzinę – zakończył Lucjusz Nadbereżny.

Author: admin

Comments are disabled.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress