W Stalowej Woli zainaugurowano obchody 80. Rocznicy Powstania COP

W Stalowej Woli zainaugurowano obchody 80. Rocznicy Powstania COP

Uroczysta Sesja Rady Miejskiej, niezwykłe widowisko artystyczne utrzymane w duchu epoki II Rzeczpospolitej, a wcześniej Msza św. w intencji Eugeniusza Kwiatkowskiego i budowniczych miasta oraz przemarsz ulicami Stalowej Woli. Tak rozpoczęliśmy w naszym mieście obchody 80. rocznicy powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego. Jak zapowiedział Prezydent Miasta Lucjusz Nadbereżny, uroczystości rocznicowe odbywać się będą w hutniczym grodzie przez cały rok.

– Zebraliśmy się tu dziś, aby oddać hołd i cześć budowniczym naszego miasta. Dzięki ich ciężkiej pracy w ciągu 26 miesięcy i 26 dni powstał wspaniały gród hutniczy, nasza Stalowa Wola. Pierwsi stalowowolanie, którzy tu przybyli z różnych stron Polski, błyskawicznie i solidnie zbudowali zakłady, osiedla, organizowali infrastrukturę, tworzyli więzi społeczne i sąsiedzkie. Byli to ludzie o wysokim poziomie fachowości, odpowiedzialności i wysokim patriotyzmie – mówił Stanisław Sobieraj, Przewodniczący Rady Miasta, rozpoczynając uroczystą sesję w Miejskim Domu Kultury. Udział w niej wzięli Senator RP Janina Sagatowska, wicemarszałek województwa podkarpackiego Bogdan Romaniuk, przedstawiciele samorządów różnych szczebli, włodarze oraz radni miasta, powiatu obecnych i poprzednich kadencji, burmistrzowie, wójtowie okolicznych miast i gmin, rodziny stalowowolskich pionierów, przedstawiciele zakładów pracy, szkół, instytucji miejskich oraz mieszkańcy Stalowej Woli.

Jak zaznaczył Przewodniczący, data 5 lutego nie jest przypadkowa.  – Dokładnie 80 lat temu rozpoczęła się realizacja największego przedsięwzięcia gospodarczego i technicznego II Rzeczpospolitej. Największej idei cywilizacyjnej Polski XX wieku. Podczas posiedzenia komisji Sejmu, wicepremier, minister skarbu Eugeniusz Kwiatkowski, rozpoczął swoją mową programową ambitny plan budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego, w którym bardzo ważną rolę odgrywała Stalowa Wola. Tą uroczystością chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy mieli stalową wolę wybicia się na nowoczesność. Tym zwykłym ludziom, którzy jednocześnie byli pionierami COP-u. Dzięki nim Stalowa Wola miała szansę stać się perłą COP-u i jest nią do dziś – mówił Przewodniczący Rady Miejskiej.

Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny mówił natomiast, że plan gospodarczy Kwiatkowskiego miał na celu wybicie się na niepodległość i niezależność a ważne miejsce w nim zajmował człowiek i poprawa jego bytu, szczególnie młodych ludzi, którzy w tamtym okresie buntowali się na sytuację, która miała miejsce w gospodarce w perspektywie rozwoju dla ich pokolenia.Ten największy plan gospodarczy dzisiaj może stanowić dla nas piękną naukę, bo wsłuchując się w jego tezę, możemy wyczytać jakże wielką pokorę i jakże wielką odpowiedzialność za słowa, odpowiedzialność za ich realizację, to nierzucanie słów na wiatr. To konkretny plan realizacji, który później został w tak ekspresowym, tak stalowowolskim tempie wykonany. Od 5 lutego, kiedy został zaprezentowany, nie minęły przecież 2 miesiące i to właśnie tutaj, na naszej ziemi, 20 marca 1937 roku została ścięta pierwsza sosna po to, by móc przystąpić do rzeczowej realizacji – mówił włodarz Perły COP-u.

Jednak, jak zaznaczył Prezydent Nadbereżny, fundament budowania silnej Polski rozpoczął się wcześniej. Nie byłoby COP-u gdyby nie 123 lata zaborów i stalowa wola Polaków do zrywów, powstań, gdyby nie kultywowano wartości patriotycznych, wolnościowych i nie stawiano na dobre wychowanie w szacunku do rodziców, dziadków, do państwa i symboli narodowych, żołnierzy i wartości religijnych, gdyby nie obrona języka ojczystego dzięki muzyce i poezji. – Dzisiejsza inauguracja obchodów 80.rocznicy powstania COP-u jest nam tak bardzo potrzebna, aby Stalowa Wola, która podejmuje nowe wyzwania rozwojowe, przygotowuje ambitny plan gospodarczy i inwestycyjny, nie zapomniała, że wszystkie fundamenty materialne, nawet gdyby były najmocniejsze, zawalą się, jeśli nie będzie tego fundamentu opartego o wartości, patriotyzm, przywiązanie do wiary. Dziś chcemy budować nową, silną Polskę, na mocnym fundamencie wartości i tradycji, które towarzyszyły w czasie budowania COP-u – podkreślał.

A Stalowa Wola powinna mieć szczególną odpowiedzialność za te wartości i tradycje, które kultywowali i którymi kierowali się budowniczy hutniczego grodu. Jako perła COP-u nadal pokazuje, że Polska i Polacy potrafią dokonywać wielkich rzeczy. – Jesteśmy częścią wielkiego i zdolnego narodu, a wśród wielu nazw miast, które w Polsce często noszą symboliczne imiona, możemy powiedzieć z wielką dumą, że Stalowa Wola ma tę wspaniałą nazwę, która tak mocno oddaje ducha narodowego Polaków, która tak mocno wpisuje się w naszą tożsamość. Drodzy Mieszkańcy, drodzy Przyjaciele, którzy do nas dzisiaj przyjechaliście wspólnie razem, w tym roku jubileuszowym podejmijmy tę wielką stalową wolę narodu polskiego – mówił Prezydent Stalowej Woli.

Stalowowolskie obchody 80. rocznicy powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego rozpoczęły się Mszą św. w intencji Eugeniusza Kwiatkowskiego i budowniczych naszego miasta. Po eucharystii przedstawiciele władz złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą inicjatora COP-u, a następnie wszyscy udali się ulicami miasta do Miejskiego Domu Kultury, gdzie w sali widowiskowej miała miejsce Uroczysta Sesja Rady Miejskiej. Po niej w artystyczny sposób odczytana została wielka mowa programowa wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego wygłoszona 5 lutego 1937 roku podczas obrad Komisji Budżetowej Sejmu. Widowisku towarzyszyły występy grup artystycznych z Miejskiego Domu Kultury klimatem nawiązujące do epoki lat 20. poprzedniego stulecia.

P1650515 P1650652 P1650900 P1650909 P1650922 P1660082 P1660103 P1660135 P1660131 P1660190 P1660278

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress