Rozmawiali o „rozgrodzeniu” terenów za bramami HSW

Rozmawiali o „rozgrodzeniu” terenów za bramami HSW

Rozmawiali o „rozgrodzeniu” terenów za bramami HSW

Z inicjatywy prezydenta Stalowej Woli Lucjusza Nadbereżnego, poprzedzonej wnioskami zainteresowanych przedsiębiorstw i związkowców z HSW doszło 17 czerwca do ważnego i ciekawego wydarzenia. Prezydent Lucjusz Nadbereżny i przewodniczący Rady Miejskiej Rafał Weber spotkali się ze ścisłym kierownictwem HSW S.A. oraz przedsiębiorstw zlokalizowanych na terenie HSW by po raz pierwszy w tak szerokim gronie omówić kwestię przejęcia przez miasto wewnętrznych ulic i traktów drogowych HSW.

Zainteresowani są tym zarówno HSW S.A., jak też liczni przedsiębiorcy. Narzekają oni na niemały dyskomfort związany z dojazdem i wyjazdem z ich firm – dotyczy to kontroli i opłat wnoszonych na bramach. Z kolei HSW, do czasu całkowitego przeniesienia się na tereny zgrupowane wokół CPW jest zmuszona do wywiązywania się z założeń planu ochrony, narzucanej firmie z racji jej statusu firmy o szczególnym znaczeniu dla obronności państwa. Plan może być zmieniony tylko po przejęciu infrastruktury drogowej przez Gminę Stalowa Wola.

Wywołanie dyskusji samych zainteresowanych o tym problemie jest cenne i ważne. Jak stwierdził Prezydent Nadbereżny – rozwiązanie samego tematu przejęcia własności dróg przez miasto nie stanowi dla lokalnego samorządu żadnego problemu. Podobnie jak kwestia odpowiedzialności za bieżącą ich eksploatację (oczyszczanie, odśnieżanie etc.) Problemem jest natomiast bez wątpienia odpowiedzialność za remonty i inwestycje zarówno nawierzchni tych ulic, jak też skomplikowanej i „wiekowej” technicznej infrastruktury ulokowanej pod drogami. Tegoroczny budżet Stalowej Woli nie przewiduje  nakładów na finansowanie prac remontowo-modernizacyjnych związanych z tą infrastrukturą. W latach następnych pozyskanie środków na ten cel  także będzie trudne.

Ciekawa dyskusja o różnych aspektach tej sprawy, także terenowo-prawnych  zakończyła się powołaniem wąskiego zespołu reprezentującego wszystkie strony, zainteresowane jego rozwiązaniem (HSW, przedsiębiorstwa i Urząd Miasta). Wnioski wynikające z jego prac zostaną przedyskutowane ze wszystkimi „interesariuszami” rozwiązania tej kwestii.

źródło: itstw.pl

Author: redaktor

Comments are disabled.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress