Prezydent Lucjusz Nadbereżny podsumował półmetek swojej kadencji

Prezydent Lucjusz Nadbereżny podsumował półmetek swojej kadencji

Rekordowe inwestycje miejskie dofinansowane ze środków zewnętrznych. Realizacja obietnic wyborczych: 39 wykonanych zobowiązań, 17 w trakcie, 9 zaplanowanych, wdrażanie 7 ważnych programów i inwestycji rządowych w Stalowej Woli, najniższe bezrobocie w historii miasta, niskie opłaty komunalne, wiele form wsparcia dla rodzin. To tylko nieliczne punkty z długiej listy zrealizowanych zamierzeń Prezydenta Miasta Stalowej Woli Lucjusza Nadbereżnego. 29 listopada włodarz miasta podsumował dwa lata swoich rządów. – Budujemy Stalową Wolę jako miasto bez kompleksów – mówił.

Prezydent Miasta swoje sprawozdanie oparł na liczbach. – Można w różny sposób oceniać moją pracę, ale są pewne rzeczy, które  nie kłamią – liczby. Pokazują one najbardziej skalę podjętych działań, inicjatyw, często odważnych i takich, których brakowało w ostatnich latach – mówił Lucjusz Nadbereżny.

Prezydent Nadbereżny zaczął od niemałych liczb, bo bagatela 220 150 909 zł. Jest to kwota środków zewnętrznych, jaką zakłada plan inwestycyjny miasta. – Zacznę od sprawy najważniejszej, historycznej szansy przed którą stoi miasto Stalowa Wola, a więc wykorzystaniem możliwości pozyskania środków zewnętrznych, po to aby mocno zmienić nie tylko krajobraz estetyczny  Stalowej Woli, ale aby wykorzystać szansę rozwojową, innowacyjną również dotyczącą naszej gospodarki. Przez te dwa lata przygotowaliśmy i skutecznie złożyliśmy projekty unijne, które już są realizowane czy w okresie najbliższych dwóch lat będą realizowane na kwotę – mówił. Z tej kwoty 214 865 010 zł zostanie przeznaczone na środki majątkowe i inwestycyjne, a 5 258 899 zł to są środki na działania społeczne.

Jak zaznaczał włodarz Stalowej, na chwilę obecną z tych środków, które zostały już przyznane podpisał już wiele umów z programów rządowych, co do tej pory nie było mocno wykorzystywane przez Stalową Wolę. Miasto pozyskało na chwilę obecną 33 263 723 zł z programów rządowych na różnego rodzaju inwestycje na terenie Stalowej Woli. Ze środków unijnych natomiast władze podpisały już umowy na kwotę 31 934 851 zł. – W tej chwili oczekujemy też na podpisanie umów na kwotę 128 851 527 zł – dodał Lucjusz Nadbereżny.

Oprócz tych środków zewnętrznych, każdego roku przygotowywany był budżet proinwestycyjny. Łącznie na inwestycje miasto wydało 48 968 725 zł, na remonty 15 686 059 zł, a na gospodarkę komunalną i transport 31 952 962 zł. W całości więc wydatki na działania rozwojowe wyniosły 96 607 746 zł.

Prezydent podkreślił zaangażowanie przedsiębiorców w tworzenie nowych miejsc pracy. – Najbardziej obiektywnym wskaźnikiem, który pokazuje jaki jest stan faktyczny jest nic innego jak właśnie stopa bezrobocia. W tej chwili wynosi ona 7,8%. To jest historyczne, najniższe bezrobocie w powiecie stalowowolskim. I tutaj oczywiście powiat stalowowolski jest uzależniony od miasta, które inicjuje wszystkie działania gospodarcze – mówił Prezydent. W październiku 2014 roku było 2983 bezrobotnych mieszkańców Stalowej Woli. Natomiast w październiku 2016 roku było ich już tylko 1911. Przez te dwa lata rządów nastąpił spadek o 1072 osoby.

Jak podkreślił Nadbereżny, to jest zasługa przedsiębiorców, którzy od lat inwestują w Stalowej Woli i tworzą miejsca pracy. Urząd miasta nie pozostaje bierny w działaniach wspierających proces inwestycyjny dla nowych zakładów pracy na terenie Stalowej Woli. Jak przedstawił włodarz, miasto wydało 13 decyzje dotyczące budowy i rozbudowy nowych zakładów przemysłowych, 32 decyzje dotyczyły działalności handlowej i usługowej, 21 decyzji dla inwestycji infrastrukturalnych i 14 razy przystępowano do zmian planów miejscowych dla rozwoju biznesu i produkcji. – Podjęliśmy również w tym okresie bardzo trudny, ale niezbędny proces jakim jest rozgrodzenie terenów Huty Stalowa Wola. To jest proces, który od lat był oczekiwany od przedsiębiorców. Jest to proces niezbędny, alby te firmy mogły się rozwijać i zatrudniać nowych pracowników. Dla mnie to jest projekt tej kadencji – mówił Prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Kolejnym projektem kadencji Prezydent nazwał inwestycje drogowe w strefie przemysłowej, które później pozwolą na dobrą komunikację naszego lokalnego przemysłu z najważniejszymi drogami Europy.

Prezydent Stalowej Woli podkreślił, że te dwa lata jego kadencji, to wielka nauka tego jak sprawować funkcję prezydenta, którą stara się czerpać od mieszkańców podczas organizowanych spotkań osiedlowych pod namiotami i wizji lokalnych. – Jest to najlepsza nauka jaką mogę odebrać i jednocześnie największa lekcja pokory – mówił. Podczas tych dwóch lat wprowadził również rozwiązania, które na bieżąco pozwalają kontrolować sytuacje na osiedlach, jak koordynator osiedlowy czy aplikacja Naprawmy To.

Zaznaczył również, że jednym z filarów jego działań była rodzina. Objęcie szczególną opieką zwłaszcza rodzin wielodzietnych. Dlatego też wprowadzona została najniższa w Polsce stawka za śmieci dla takich rodzin w wysokości 4 zł,  bezpłatne przejazdy komunikacją miejską w rodzinach, w których jest ponad trójka dzieci czy wypłacanie samorządowego becikowego w wysokości 1000 zł. Dobiega również końca inwestycja budowy nowego żłobka, do którego przyjętych zostanie 65 dzieci. W tym roku powstało również 100 nowych miejsc w przedszkolach. – Ta informacja być może zagubiła się, natomiast te 100 nowych miejsc, to tak jakbyśmy wybudowali nowe duże przedszkole – mówił Lucjusz Nadbereżny.

Kolejne ważne zobowiązanie, które udało się zrealizować Prezydentowi, to obniżenie stawek za ścieki i utrzymanie wysokości opłat za wodę.

Lucjusz Nadbereżny zwrócił uwagę także na to, ze w mieście tworzone są warunki do rozwoju w zakresie sportowym, kulturalnym. W ciągu tych dwóch lat powstały 2 nowe boiska wielofunkcyjne przy Gimnazjum nr 2 i Szkole Podstawowej nr 1, 2 nowe siłownie terenowe: w Parku Miejskim i na Stadionie San Rozwadów, 2 nowe kompleksy lekkoatletyczne  (Zespół Szkół nr 2, Zespół Szkół nr 3), sezonowe lodowisko na Placu Piłsudskiego czy pełnowymiarowe oświetlone boisko na MOSiR.

– Przyjazne i dobre miasto to również komunikacja publiczna. W tym zakresie dokonało się wiele zmian. Pierwszą była konsolidacja spółek, włączenie ZMKS do MZK. Dzisiaj po roku funkcjonowania mogę stwierdzić, że to była jedna z najlepszych decyzji tej kadencji. W końcu komunikacja publiczna zyskała nowe warunki funkcjonowania – mówił włodarz miasta. Wśród decyzji związanych z komunikacją miejską znalazły się także bezpłatne przejazdy dla seniorów 60+, zakup małych autobusów czy wprowadzenie systemu roweru miejskiego.

Prezydent podkreślił również działania w których uczestniczy Stalowa Wola, a które wyróżniają ją na mapie innych miast czy na mapie województwa i Polski. – Stalowa Wola jest w elitarnej grupie miast realizującej projekt Modelowej Rewitalizacji Miasta. Uzyskaliśmy blisko 4 mln zł, aby przygotować rewitalizację dwóch obszarów: osiedla Fabrycznego i Osiedla Rozwadów – mówił.

Przypomniał również inwestycje, które będą realizowane przy wsparciu rządu jak budowa Podkarpackiego Centrum Piłki Nożnej, rekultywacja stawów osadowych, budowa obwodnicy Stalowej Woli i Niska czy realizacja programu Mieszkanie +. Zwrócił także uwagę na decyzje rządowe, które wskazują na wielką przyszłość przemysłu zbrojeniowego w Stalowej Woli. – Od początku kadencji zabiegam, by Stalowa Wola stanowiła ważny punkt na mapie wszystkich decyzji wsparcia ważnych zamówień zbrojeniowych. W tym roku kontrakty zbrojeniowe dla Huty Stalowa Wola będą podpisane na kwotę 5,5 mld zł – podkreślił.

Na koniec Prezydent podziękował Radzie Miejskiej za współpracę, pochwalił także prace wszystkich jednostek miejskich i swoich współpracowników.

2-1 p1560045 p1560049 p1560069 p1560019

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress