Otwarcie Miejskiego Żłobka Integracyjnego w obecności Premier RP Beaty Szydło

Otwarcie Miejskiego Żłobka Integracyjnego w obecności Premier RP Beaty Szydło

Otwarcie Miejskiego Żłobka Integracyjnego w obecności Premier RP Beaty Szydło

– Otwarcie tego żłobka to dla społeczności Stalowej Woli wielkie święto, ale tym większa radość, że Pani Premier znajduje czas, żeby przyjechać tutaj, do nas, żeby wspólnie cieszyć się tą zmianą, która następuje w Polsce – mówił 30 stycznia podczas oficjalnego otwarcia Miejskiego Żłobka Integracyjnego w Stalowej Woli Prezydent Miasta Lucjusz Nadbereżny. W inauguracji wzięła udział Prezes Rady Ministrów Beata Szydło i Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska.

– Jest to jedna z przyjemniejszych uroczystości, w której mogę uczestniczyć. Gratuluję tego, że miasto prowadzi politykę prorodzinną, wspiera rodziny. Kiedy rozpoczynaliśmy pracę w rządzie PiS, razem z panią minister Rafalską, uznałyśmy, że powinno być wśród resortów bardzo mocno podkreślone słowo „rodzina” i sprawy rodziny powinny stać się tymi, które  my chcemy realizować jako jedne z najważniejszych. W kampanii wyborczej mówiliśmy, że będziemy realizować programy, które rodzinę mają wspierać – mówiła Premier Beata Szydło. Dlatego też do nazwy resortu pracy i polityki społęcznej dodano również rodzinę. – I dzisiaj mamy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, ale nie skończyło się tylko na nazwie, ponieważ to był ten moment, kiedy pani minister Rafalska przystąpiła bardzo energicznie do realizowania programów prorodzinnych – dodała Prezes Rady Ministrów. – Realizujemy program Rodzina 500+, Mieszkanie+, programy, które mają wspierać rodziny – wyliczała prorodzinne projekty rządu PiS. – Chcemy, by rodziny w Polsce czuły się bezpiecznie, żyły godnie i miały poczucie, że państwo je wspiera. W Polsce najważniejsza ma być rodzina, dzieci to jest nasza przyszłość. Czy może być coś piękniejszego i wspanialszego niż mali obywatele? Moda na rodzinę, to jest najlepsza moda i na pewno nie braknie nam stalowej woli, byśmy nadal wspierali polskie rodziny – zapewniała Beata Szydło.

Jak podkreśliła Premier, z programu „500 Plus” w ubiegłym roku pomoc trafiła do 4 mln polskich dzieci, z tego ponad 1 mln zł otrzymały dzieci z Podkarpacia. Ponad 7 tys. zł było przeznaczonych na rodzinę z Podkarpacia, a 65 proc. dzieci do 18 roku życia z terenów wiejskich na Podkarpaciu objętych jest programem „Rodzina 500 Plus” co pokazuje skalę tego programu i jego rzeczywisty wymiar. Ponadto rząd realizuje też program „Maluch Plus”, z którego ponad 500 mln zł zostało przeznaczone na wsparcie nowych inwestycji takich jak stalowowolski żłobek.

– Z największą przyjemnością mogę zameldować, że realizacja rządowego Programu „500 Plus” przynosi spodziewane efekty. I nie odniosę się do tego, że znacząco poprawił się poziom materialny polskich rodzin, w tym w największym stopniu rodzin wielodzietnych, ale mamy też ten efekt, na który bardzo długo, bo ponad 9 miesięcy czekaliśmy. Okazało się, że porównując listopad roku 2016 do roku 2015, w skali całego kraju urodziło się ponad 5 tys. dzieci więcej. Ostatnio takie wydarzenie miało miejsce we wrześniu 2011 roku, a są to dopiero pierwsze miesiące. Jestem przekonana, że będzie to trwały efekt – mówiła Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska.

Minister podkreśliła również, że z programu „Maluch Plus” w 2017 roku powstanie kolejnych 12 tys. nowych żłobków. Wskutek modernizacji starych obiektów i budowy nowych placówek w Polsce zwiększy się liczba miejsc w żłobkach o 53 tys. Rząd chce tworzyć dobre warunki do rozwoju młodym rodzinom po to również, by zatrzymać emigrację. Minister chwaliła również dobre warunki na rynku pracy.

Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny zaznaczył, że w hutniczym grodzie wyraźnie widać efekty realizacji programów rządowych. Dzięki projektowi „Rodzina 500 Plus” 3,5 tysiąca stalowowolskich rodzin, 5,5 tysiąca dzieci zaczęło spełniać swoje marzenia. – W Stalowej Woli jak w soczewce możemy obserwować strategiczne decyzje rządu, które mają szczególne znaczenie dla rozwoju takich społeczności lokalnych jak Stalowa Wola. Pozwolę sobie przypomnieć, że Pani Premier w 2016 roku była patronem dwóch wielkich kontraktów dla obronności kraju, dla gospodarki Polski w Hucie Stalowa Wola na kwotę ponad 5,5 mld zł. Rząd Polski, wspólnie z samorządem, doskonale rozumie, że największe inwestycje będą niczym, jeżeli nie ta najważniejsza inwestycja narodowa jaką jest rodzina i jaką są dzieci i za to chciałbym szczególnie podziękować i podkreślić, że tutaj również zaczyna się gospodarka. Myśląc o strategicznym rozwoju kraju trzeba popatrzeć jaki będzie polski potencjał narodu polskiego za 20 – 30 lat. Dzisiaj tutaj możemy zobaczyć ten potencjał – mówił.

Włodarz Stalowej Woli złożył również zobowiązanie w stosunku do mieszkańców miasta. – Mamy samorządowe becikowe, mamy najniższą opłatę śmieciową, bezpłatne przejazdy dla rodzin wielodzietnych. Dzisiaj, otwierając ten żłobek mówimy, że dotrzymaliśmy słowa, ale również rozbudujemy stary żłobek, powstanie nowe przedszkole i w nim nowe oddziały żłobkowe, wybudujemy 96 mieszkań dla młodych rodzin. To jest właśnie polityka samorządu miasta Stalowej Woli wsparta decyzją rządu Pani Premier Beaty Szydło i za to chciałbym bardzo serdecznie podziękować – mówił Lucjusz Nadbereżny.

Zaznaczył także, że decyzja o budowie drugiego miejskiego żłobka została podjęta bardzo szybko. Inwestycja została zrealizowana w niecałe 8 miesięcy. – To naprawdę rekordowe tempo, ale byliśmy świadomi tego, jak takie miejsce jest potrzebne w Stalowej Woli. To żłobek, który został stworzony dla 65 dzieci, także tych niepełnosprawnych. Nakładem 4,5 mln zł wybudowaliśmy ten piękny obiekt, otrzymaliśmy ponad 1,5 mln zł wsparcia rządowego – mówił Prezydent.

Miejski Żłobek Integracyjny posiada 3 oddziały: I oddział- 0,5 – 1 rok – 15 dzieci; II oddział: 1 – 2 lata – 25 dzieci; III oddział: 2 – 3 lata – 25 dzieci. W każdym oddziale może być 2 – 3 dzieci niepełnosprawnych. W budynku znajdziemy sale zajęć oraz szeroko rozbudowane zaplecze. Dzieci mają indywidualne szafki. Jest też „wózkarnia” w strefie wejściowej. W żłobku znajduje się kuchnia zwykła i kuchnia mleczna, sypialnie, pralnia i suszarnia z pomieszczeniami pomocniczymi, zespół pomieszczeń administracyjnych z gabinetem logopedy/psychologa, pokojem pielęgniarki, pokojem nauczycielskim.

Na koniec uroczystości biskup diecezji sandomierskiej Krzysztof Nitkiewicz poświęcił i pobłogosławił żłobek a premier Beata Szydło obdarowała dzieci pluszakami. – „Dziecko jest najpiękniejszym darem dla rodziny, dla narodu” – niech ten cytat Papieża Polaka Jana Pawła II znajdujący się na tablicy pamiątkowej na głównej Sali przyświeca tej działalności – dodał na zakończenie uroczystości Prezydent Lucjusz Nadbereżny.

P1640189 P1640394 P1640542 P1640331 P1640664 P1640698 P1640845P1640626

Author: admin

Comments are disabled.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress