Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary

Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary

Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary

11 lipca 2015 roku minęło 72 lata od dnia, w którym dokonano rzezi Polaków na kresach wschodnich. W związku z tym, aby przypomnieć o tych wydarzeniach i uczcić pamięć tysięcy zamordowanych Polaków, Fundacja Przywróćmy Pamięć zorganizowała uroczystości pod nazwą „Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary”.

Fundacja Przywróćmy Pamięć upamiętniła ten dzień organizując w Bazylice Konkatedralnej w Stalowej Woli mszę świętą w intencji ofiar rzezi wołyńskiej. Następnie prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny oraz radna Agata Krzek i radny Stanisław Sobieraj złożyli wieniec pod krzyżem przed Bazyliką. Po mszy, w Domu Katechetycznym odbyła się projekcja filmu dokumentalnego „Kryptonim Pożoga”.

– Dziękuję Fundacji Przywróćmy Pamięć za inicjatywę oraz za to, że zorganizowała ten dzień. Ważne, że uroczystości zorganizowane zostały również w Stalowej Woli, która jest miastem, gdzie wielu mieszkańców czy ich rodziny zostały dotknięte osobiście rzezią wołyńską – mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Jak zaznaczył włodarz miasta, wielu mieszkańców Stalowej Woli to córki, synowie tych, którzy musieli uciekać przed straszliwymi wydarzeniami, które dotknęły naszą Ojczyznę i rodaków.

– Przyszedł czas, aby o rzezi wołyńskiej mówić prawdę. Kompromisy w tej dziedzinie nie mogą mieć miejsca. Budowanie jakichkolwiek relacji międzynarodowych, gospodarczych, społecznych na nieprawdzie nie jest w porządku i nie przyniesie dobrych owoców. Mam nadzieję, że w relacjach między Polską i Ukrainą,  wydarzenia te będą nazwane ludobójstwem, gdyż była to przygotowana akcja eksterminacji ludności polskiej – dodał włodarz miasta.

Do 31 lipca 2015 r. będzie można oglądać wystawę poświęconą pamięci męczeństwa Polaków na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej.

Organizatorami uroczystości byli: Fundacja Przywróćmy Pamięć, Urząd Miasta Stalowej Woli, Stowarzyszenie Kibiców Stali Stalowa Wola oraz Młodzież Wszechpolska w Stalowej Woli.

DSC_0393(3)

DSC_0404(1)

DSC_0408(1)

DSC_0410(1)

DSC_0420

Author: redaktor

Comments are disabled.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress