Miejska Wigilia w Stalowej Woli

Miejska Wigilia w Stalowej Woli

Miejska Wigilia w Stalowej Woli

– To nie sztuka wybudować dom, ale sztuka by sprawić, żeby ten dom miał duszę. Panie Prezydencie dziękuję, że dzięki Panu i radnym miejskim nasz dom Stalowa Wola ma duszę, że stworzył Pan tutaj Betlejem. Możemy się tutaj czuć tak jak marzyliśmy przez lata – mówiła Senator RP Janina Sagatowska podczas Wigilii Miejskiej. Wspólne świąteczne spotkanie z mieszkańcami odbyło się w niedzielę 18 grudnia przy Miejskim Domu Kultury.

Atmosferę świąt na Placu Piłsudskiego tego dnia było czuć już od rana. Oficjalnie jednak uroczystości rozpoczęły się o godzinie 14.00 wspólnym kolędowaniem. Godzinę później nastąpił obrzęd i przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju. Z rąk harcerzy z 4 Szczepu Harcerskiego „Feniks” wspólnie ze Szczepem „Bieszczadnicy” z Woli Rzeczyckiej Światło otrzymali biskup Krzysztof Nitkiewicz, lokalni parlamentarzyści: Senator RP Janina Sagatowska, Poseł na Sejm RP Rafał Weber, samorządowe władze powiatowe i miejskie, przedstawiciele służb mundurowych i jednostek miejskich.

– Niech to światło z Betlejem, ten pokój, który niesie Boża Dziecina zagości w naszym mieście, abyśmy w swoich rodzinach, w swoich zakładach pracy, w naszych miejscach publicznych potrafili wzajemnie się szanować, wzajemnie kochać się tacy, jacy jesteśmy. Drodzy państwo, wśród nas często tak wiele niepotrzebnych nieporozumień, niepotrzebnych kłótni, a są sprawy ważniejsze, dla nas bardziej istotne. To czas, kiedy powinniśmy zdać sobie sprawę, że jako Polacy jesteśmy członkami jednej rodziny, jednego Narodu i niech te święta Bożego Narodzenia będą okazją do tego, abyśmy byli w stanie sobie przebaczyć, byśmy w Narodzie byli dla siebie braćmi, bo to zawsze było dla nas największą przeszkodą – kłótnie, waśnie. Nie dajmy się podzielić i nie dajmy się pokłócić. Niech ten czas będzie okazją, aby wzajemnie siebie przytulić, aby sobie przebaczyć – mówił Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Biskup Nitkiewicz zwrócił uwagę, że okres świąteczny i wigilia jest czasem rodzinnym i w tym czasie o rodzinę trzeba się szczególnie troszczyć. – Kiedy tak patrzy się na wszystkich, to mimo że jest zimno, atmosfera jest rodzinna. Dzisiaj polskie rodziny dostały bardzo wiele pomocy ze strony rządu, ale i samorządu jak tutaj w Stalowej Woli. Ale te rodziny są ciągle narażone i ciągle trzeba je wzmacniać. Dlatego chciałbym życzyć, aby narodzenie Chrystusa w rodzinie umocniło wszystkie rodziny, żeby były silniejsze i razem z Chrystusem nauczyły się pokonywać problemy – mówił biskup Krzysztof Nitkiewicz. W swoim przemówieniu zwrócił się także do władz miasta. – Życzę, aby Stalowa Wola, która dzisiaj jest na ustach wszystkich, całej Polski dalej rozwijała się tak pięknie, tak wspaniale, bo wtedy jest dobrze nam wszystkim – mówił.

Podczas obrzędu Wigilii Katolickiej, biskup pobłogosławił opłatki, którymi zebrani połamali się przy nastrojowej muzyce. W atmosferę świąt zebranych wprowadził Chór Kameralny oraz  uczniowie stalowowolskich szkół wykonując najpiękniejsze polskie kolędy. Po wieczerzy na lodowisku niesamowite widowisko zaprezentowali członkowie Uczniowskiego Klubu Sportowego „Mors” Dębica oraz profesjonalna grupa tancerzy.

W tym roku podczas świątecznego spotkania, pośród pachnących lasem choinek, aromatu pierników i potraw wigilijnych, na odwiedzających czekała moc atrakcji i niespodzianek. Na Placu Piłsudskiego znalazła się żywa szopka bożonarodzeniowa, która budziła wielkie zainteresowanie zarówno młodszych, jak i starszych mieszkańców. W zagrodzie przy betlejemskiej szopce zamieszkał osioł, koń, kozy i króliki. Dodatkowo przy MDK wyrosło po raz pierwszy miasteczko z najpiękniejszymi ozdobami świątecznymi. Podczas pierwszego jarmarku bożonarodzeniowego w Stalowej Woli można było znaleźć wiele inspiracji na oryginalne prezenty. O nastrojowy wystrój świątecznych kramów zadbała firma Elmat, która użyczyła to tego celu swojego asortymentu. Ponadto zainteresowani mieli możliwość przejechać się w zaprzęgu Mikołaja bryczką lub wierzchem na konikach polskich. Natomiast mieszkańcy Osiedla Fabrycznego mogli wypowiedzieć swoje zdanie na temat przyszłej rewitalizacji tamtych terenów, bo pośród aniołów krążył także ankieter z Centrum Rewitalizacji Stalowej Woli.

Organizatorem bożonarodzeniowego spotkania był Prezydent Miasta Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny przy udziale Przewodniczącego Rady Miejskiej w Stalowej Woli Stanisława Sobieraja, Dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli Marka Gruchoty, Starosty Stalowowolskiego Janusza Zarzecznego i Dyrektora MOSiR w Stalowej Woli Roberta Nowaka. Partnerami byli natomiast: Stowarzyszenie Dobro Powraca, 4 Szczep Harcerski „Feniks”, Szczep „Bieszczadnicy” z Woli Rzeczyckiej i Ośrodek hodowlano-jeździecki Polonia Kłyżów.

p1590182 p1590158 p1590211 p1590235 p1590242 p1590622 p1590640 p1590535 p1590433 p1590370 p1590799 p1600116 p1600362

Author: admin

Comments are disabled.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress